تبلیغات
شهرفرنـــــــــــگ - دلایل عدم توافق گوگل و اپل در مورد اپلیکیشن نقشه‌، و آینده گوگل مپز بر روی iOS

دلایل عدم توافق گوگل و اپل در مورد اپلیکیشن نقشه‌، و آینده گوگل مپز بر روی iOS

1391/07/7 ساعت 23 و 18 دقیقه و 46 ثانیهنویسنده : سجاد خلیلی

 
رئیسه هیئت مدیره گوگل، آقای اریک اشمیت می‌گوید که اپل هرگز نباید استفاده از اپلیکیشن نقشه گوگل در iOS 6 را کنار می‌گذاشت و با توجه به مشکلاتی که در نقشه اختصاصی اپل مشاهده می‌شود، حرف او در وهله اول درست است. ولی در طرف دیگر ماجرا، تعداد زیادی از افراد آشنا با سیاست‌های اپل می‌گویند که این کمپانی راه دیگری جز این جایگزینی نداشت.

حتماً می‌پرسید اصل اختلاف بر سر چه بوده؟ این‌طور که پیداست اپل مصرانه از گوگل درخواست کرده تا داده‌های لازم برای آوردن "راهنمای مسیر صوتی" -که به خصوص در موقع رانندگی خیلی به کار می‌آید- به اپلیکیشن نقشه iOS را در اختیارش قرار دهد و زمانی که با مخالفت گوگل روبرو شده، تصمیم به جایگزینی گوگل مپز با اپل مپز گرفته زیرا نمی‌خواسته تا ابد شاهد تصمیم‌سازی گوگل در این زمینه باشد.

سال‌ها است که راهنمای مسیر صوتی به صورت مجانی در اختیار کاربران اندروید است ولی این ویژگی هرگز جزو قرارداد همکاری دو کمپانی در مورد نقشه iOS نبوده و منابع خبری می‌گویند که اپل به شدت خواهان آوردن آن به پلتفرم موبایل خود بوده زیرا نیاز کاربران آیفون به نگاه کردن به صفحه تلفن برای یافتن مسیرها و نیز انتقال از مرحله‌ای به مرحله بعد به صورت دستی، باعث نارضایتی زیادی بوده. حال آنکه که کاربران اندروید با دست‌های آزاد و رها، از راهنمای صوتی تلفن هوشمند خود لذت برده و می‌برند.
حضور گوگل مپز در iOS از قدیم، اپل را در وضعیت سختی قرار داده بود زیرا رقیب اصلی‌اش در بازار تلفن‌های هوشمند داشت در مورد تجربه کاربری مشتریان اپل تصمیم‌سازی می‌کرد و در نتیجه اپل که به کنترل همه‌جانبه و وسواسی محصولاتش شهرت دارد، راهکار را در حذف گوگل مپز دید. البته نه قبل از اینکه به شدت گوگل را تحت فشار بگذارد تا با خواسته‌هایش موافقت نماید.

اگر راهی برای باقی ماندن گوگل مپز به عنوان اپلیکیشن اصلی نقشه در iOS وجود داشته، اپل به دلایلی حاضر به حرکت در آن مسیر نشده. منابع می‌گویند که گوگل از اینکه فقط داده‌های اولیه را برای نقشه iOS ارائه کند خوشحال نبوده و خواهان نقش پررنگ‌تری در این زمینه شده، ولی اپل زیر بار نرفته؛ گوگل خواهان اضافه شدن Google Latitude شده، ولی اپل باز هم زیر بار نرفته؛ و اینها بدل به نقاط اختلاف در مجادلات دو کمپانی شده است.


از این گذشته، اپل این نگرانی بزرگ را داشت که گوگل از طریق اپلیکیشن نقشه، داده‌های کاربری زیادی را جمع‌آوری کند. یکی از منابع آگاه می‌گوید: «چند مشکل باعث ملتهب شدن مذاکرات شد، ولی مهمترین مورد راهنمای مسیر صوتی بود که در نهایت هم همین باعث بر هم خوردن قرارداد طرفین شد.»


در همان مقطع، اپل که بی سر و صدا کار خرید چند کمپانی در ارتباط با تهیه نقشه را آغاز کرده بود، توسعه اپلیکیشن اختصاصی خود با راهنمای صوتی مسیر را به منظور ارائه آن همراه با iOS 6 سرعت می‌بخشد و زمانی که از رسیدن به موقع اپلیکیشن مطمئن می‌شود، به یکباره -و در حالی که هنوز حدود یک سال از قراردادش با گوگل باقی مانده بود- درب خروج را به گوگل نشان می‌دهد.


این منبع آگاه خبری می‌گوید: «اپل می‌دانست که نقشه اختصاصی‌اش هنوز کار زیادی برای تکمیل شدن دارد، ولی با توجه به وضعیتی که در این چند روز پیش آمده به نظرم آنها با خوشبینی خیال می‌کردند که جلوتر از چیزی باشند که الآن می‌بینیم.» ولی گویا اشتباه می‌کردند!


هر چند اپل سابقه گرفتن تصمیم‌های ناگهانی و بحث بر انگیز را دارد ولی در این مورد، این فقط اپل نیست که لطمه دیده و گوگل نیز بسیار از پایان ناگهانی این همکاری ناراحت است. گوگل مپز توسط تعداد اکثر کاربران آیفون استفاده می‌شد، به خصوص در امریکا. و از دست دادن این پایگاه بزرگ در سیستم عامل رقیب برای گوگل خسارت بار است. این خسارت زمانی بیشتر جلوه پیدا می‌کند که بدانید 100 میلیون آی‌دیوایس در این مدت کوتاه به iOS 6 آپگرید شده‌اند.


اپل از اظهار نظر درباره روندی که به خروج گوگل مپز از iOS ختم شد سر باز زده. گوگل نیز توپ را در زمین شریک سابق انداخته و در مقابل به تمجید از سرویس گوگل مپز پرداخته. اما آیا سرانجام اپلیکیشن جداگانه‌ای برای گوگل مپز ارائه خواهد شد؟


همان‌طور که دیروز اشاره کردیم به نظر می‌رسد که در صورت عدم مانع‌تراشی از سوی اپل، این اتفاق خواهد افتاد ولی نه به زودیِ زود. گزارشی از سوی نیویورک تایمز اشاره می‌کند که گوگل کار بر روی اپلیکیشن مجزا را شروع کرده ولی مدتی لازم است تا آن را با قابلیت‌های جدید ارائه کند و در این راه دو مشکل پیش‌ رو دارد:


اول اینکه از قرارداد گوگل با اپل برای ارائه گوگل مپز هنوز مدتی باقی مانده بود و به همین خاطر گوگل از حرکت اپل غافلگیر شده، بنابراین زمان بیشتری نیاز دارد تا اپلیکیشن اختصاصی خود را بسازد. و دوم اینکه، گوگل ترجیح می‌دهد حالا که قرار بر ارائه اپلیکیشن مجزا شده، آن را با ویژگی نقشه سه بُعدی ارائه کند تا از این جنبه‌ نسبت به اپل مپز کمبود نداشته باشد (چنانکه در سایر جنبه‌ها نیز بسیار بهتر است). ولی مشکل اینجا است که تصاویر سه بُعدی گوگل برای اپلیکیشن Google Earth تنظیم شده‌اند که اپلیکیشنی جدا و با کدنویسی متفاوت با گوگل مپز است، بنابراین مرحله زمان‌بر تلفیق این دو نیز پیش‌روی مهندسین گوگل قرار دارد؛ پس غافلگیری از نظر زمانی، و لزوم تطبیق برخی ویژگی‌ها ارائه اپلیکیشن مجزا را تا مدتی به تعویق می‌اندازد.


جدای از اینکه ریشه‌های این دعوا از کجا ناشی شده و دلایل استراتژیک تصمیم اپل چیست، ولی همیشه ورود یک رقیب جدید سایرین را به تکاپو وا می‌دارد تا برای حفظ موقعیت خود بهتر عمل کنند. عدم ارائه ویژگی‌های مشابه با گوگل مپز اندروید برای گوگل مپز iOS یکی از روش‌های گوگل برای دادن مزیت رقابتی بیشتر به اندروید بوده اما در سوی دیگر، همین استراتژی و عدم ارائه ویژگی‌های کلیدی مثل هدایت مسیر صوتی، سرانجام باعث شد که اپل نیز وارد گود رقابت شود. وارد شدن اپل به این رقابت هم باعث به تکاپو افتادن گوگل شده تا دوباره جایگاهی را که زمانی بی‌رقیب در اختیار داشت پس بگیرد و برای این منظور باید نقشه‌ای بهتر از اپلیکیشن پیش‌فرض قبلی را ارائه کند. که اتفاقاً دستش برای این کار از گذشته بازتر است، چون حالا دیگر فقط تأمین کننده داده‌های اولیه نیست.


در سوی دیگر اپل که از مذاکرات مستقیم نتیجه‌ای نگرفته، ممکن است حالا با این روش غیرمستقیم بتواند گوگل را وادار به آوردن امکانات نسخه اندرویدی گوگل مپز به iOS کند، زیرا درآمدهای گوگل از پلتفرم iOS برای این شرکت بسیار مهم و غیرقابل چشم‌پوشی است و در کل نیز، گوگل هرگز رضایت نخواهد داد که حتی درصدی مقصر افت کیفیت تجربه کاربری دارندگان آیفون قلمداد شود.


به نظر می‌رسد سرانجام، این دعوای جنجالی به نفع کاربران iOS تمام شود ولی باید چند ماهی را با وضعیت ناجور اپل مپز سر کنند. یک شماتت بزرگ هم باید نصیب اپل کرد. میدان این دعوا به طور مشخص امریکا است که بزرگترین بازار تلفن‌های هوشمند در کنار چین به شمار می‌رود. متأسفانه اپل کاربران سایر کشورها را هم به نوعی قربانی این تصمیم کرده زیرا ایرادات اپل مپز در خارج از امریکا به مراتب بیشتر از داخل است و قطعاً تمرکز اپل ابتدا بر رفع ایرادات نقشه در امریکا است.

آخرین ویرایش: - -

 
1398/03/21 ساعت 07 و 28 دقیقه و 22 ثانیه

Your mode of explaining everything in this post is in fact good, every one be capable of effortlessly understand it, Thanks a lot.
1396/05/6 ساعت 18 و 15 دقیقه و 38 ثانیه
Everyone loves it whenever people come together and share thoughts.
Great blog, stick with it!
1396/01/25 ساعت 10 و 58 دقیقه و 35 ثانیه
Excellent post. Keep writing such kind of info on your site.
Im really impressed by your site.
Hi there, You have done an excellent job. I'll definitely digg it and personally recommend
to my friends. I'm sure they'll be benefited from this web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر